Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України

Новини

19 Жовтня

Розпочалися осінні шкільні канікули і екскурсійна діяльність у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України значно пожвавилася. Зокрема, 18 жовтня 2018 р. до Архіву-музею знову завітали учні та вчителі Спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів – ліцею № 157.

Співробітники сектору зберігання та обліку музейних предметів– завідувач сектору Іванцова Н. І. та старший зберігач фондів Біла О. М. провели екскурсію по меморіальним кабінетам діячів української культури – М. Глущенка, О. Довженка, А. Малишка та П. Майбороди.

Детальніше

Співробітник відділу використання інформації документів – науковий співробітник, канд. іст. наук Резнік І. С. ознайомив учнів та педагогів з експозицією виставкового проекту «Собор душі…» (до 100-річчя Гончара О. Т. та до 50-річчя роману «Собор»).

Наприкінці заходу провідний архівіст відділу використання інформації документів Мойсик М. Н. представила експозицію виставки «Портрети епохи», яка занурила глядачів у неповторну атмосферу кінця 19 – початку 20 ст.
Запрошуємо школярів та студентів відвідати цікаві та пізнавальні екскурсії.

Для замовлення екскурсії:

Тел. (044) 278-44-81; 0505076600;

E-mail: cdamlm@arch.gov.ua.


18 Жовтня

17 жовтня 2018 р. директор ЦДАМЛМ України Олена Чижова відвідала відкриття виставки «КУРБАС: НОВІ СВІТИ» у Мистецькому арсеналі та привітала колег з реалізацією нового знакового виставкового проекту, який триватиме з 17 жовтня по 2 грудня 2018 р.

На фото: директор ЦДАМЛМ України Олена Чижова (ліворуч) і куратор виставкового проекту "Курбас: Нові світи", керівник Yara Arts Group Вірляна Ткач (праворуч) у Мистецькому арсеналі.

Фото


18 Жовтня

17 жовтня 2018 р. у рамках проекту «Літературно-мистецькі зустрічі в архіві-музеї» у концертному залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України відбувся концерт авторської гітарної музики українського музиканта, композитора, аранжувальника, ініціатора та організатора фестивалю патріотичної пісні «Рутенія» Григорія Лук’яненка. У програмі заходу звучала музична сюїта «Поема про море», п’єси у старовинному стилі та інші авторські музичні твори. У заході узяла участь маленька виконавиця 7 річна Мар’яна Лук’яненко. Дякуємо талановитим виконавцям, які створили чудове свято музики в Архіві-музеї!

Новий захід у рамках проекту «Літературно-мистецькі зустрічі в архіві-музеї» 15 листопада 2018 р.

У концертному залі ЦДАМЛМ України 15 листопада о 17:00 відбудеться концерт Андрія Луньова «ПоліРомантизм в Музиці». Прозвучать твори Франца Шуберта, Павла Колпакова.

Фото


18 Жовтня

«Золоте весілля – золотої осені» - під такою поетичною назвою 17 жовтня 2018 р. у Архівно-музейному комплексі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України «Літературно-мистецькі Плюти» відбулася тематичний захід. Нещодавно відбулось Свято Покрови Пресвятої Богородиці – одне з найбільш шанованих свят в Україні, після якого починався період весіль. Споконвіку український народ оберігав родину, шлюб і домашнє вогнище, тож почесними гостями свята стала сім`я Коваленків із с. Халеп`я Обухівського району, чиє подружнє життя стало зразком для наслідування. 90-літній Олександр Іванович і 86-річна Софія Максимівна, у мирі й злагоді, живуть у шлюбі вже 66 років. Найціннішим скарбом родини є діти. Доля подарувала Олександру Івановичу й Софії Максимівни трьох дітей, 10 онуків, 6 правнуків, найменшій з яких 7 років.

Детальніше

Привітати та благословити «золоте подружжя» прийшов депутат Обухівської районної ради, їх земляк, клірик храму «Вознесіння Христова», отець Василь. На свято завітали та виступили з привітаннями учні 3-А класу ЗОШ № 1 м. Українки. Про давню символіку національних весільних шат розповіла допитливий дослідник , старший науковий співробітник Обухівського музею-садиби Андрія Малишка Артюшенко Олена Василівна.

«Весільні мелодії Кобринки» таку назву мала авторська виставка весільних світлин 1920-1970-х рр. з приватної колекції дитячої письменниці, члена Національної спілки письменників України, обухівчанки Наталі Василівни Любиченко, яка була представлена увазі гостей свята.

Фольклорний колектив «Золоте зерно» представив фрагменти українських весільних обрядів, розповів про основні традиції, що мали служити високій меті - забезпечити молодим щасливе майбутнє.

Архів-музей висловлює вдячність усім, хто долучився до організації і проведення свята. Висловлюємо щиру надію, що подібні заходи стануть доброю традицією і мальовничі Плюти і надалі об’єднуватимуть усіх небайдужих до історичного минулого нашого народу!

Ваш Архів-музей.12 Жовтня

12 жовтня 2018 р. у приміщенні Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки ім. В. Г. Заболотного відбулась Всеукраїнська наукова конференція «ХІІІ Заболотнівські читання». Директор ДНАББ ім. В. Г. Заболотного Г. Войцехівська у вітальному слові підкреслила важливість ретельного вивчення архівних матеріалів у процесі дослідження творчості архітектора Володимира Заболотного та історії української архітектури в цілому.

ЦДАМЛМ України представляв на конференції канд. іст. наук, науковий співробітник відділу використання інформації документів І. С. Резнік, який виступив з доповіддю на тему «Особовий фонд Володимира Заболотного у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України».

Також документи з фондів ЦДАМЛМ України, що висвітлюють життєвий і творчий шлях архітектора В. Г. Заболотного, були представлені заступником директора ДНАББ ім. В. Г. Заболотного Наталією Світлою, зав. відділу Музею «Будинок митрополита» НЗ «Софія Київська» Іриною Абрамовою, доктором філософії технічних наук Семеном Широчиним та кандидатом іст. наук, головним спеціалістом КНМЦ Оленою Мокроусовою.

Фото


12 Жовтня

Літературні Плюти наповнилися дитячим сміхом!)

Архівно-музейний комплекс Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України «Літературно-мистецькі Плюти» виступив ініціатором створення на території архівно-музейного комплексу театральної платформи «Стенографічна палітра», що має відтворити давні культурно-мистецькі традиції, пов’язані з Плютами. Метою циклу «Стенографічна палітра» є популяризація акторського мистецтва, сприяння діяльності професійних та аматорських театральних колективів, розвиток творчих здібностей обдарованих дітей і дорослих, організація місця творчої комунікації та співпраці.

Перший захід циклу, приурочений до Дня українського козацтва, відбувся 11 жовтня. Театр Володимира Завальнюка «Перетворення» (м. Київ) до Дня українського козацтва подарував справжню казку, які маленьким так і дорослим глядачам! Маленькі гості «Літературно-мистецьких Плютів» отримали чудову можливість не лише побачити виставу, а й сфотографуватись з акторами і насолодитись прогулянкою мальовничою територією архівно-музейного комплексу. Якщо у Вас є ідеї та цікаві пропозиції в рамках роботи театральної платформи «Стенографічна палітра», Архів-музей відкритий до співпраці!

Ось як це було:


11 Жовтня

Архів-музей щиро вітає зі здобуттям високої нагороди!

2 жовтня 2018 р. відбулася зустріч директора ЦДАМЛМ України Олени Чижової та директора видавництва «Родовід» Лідії Лихач. Під час зустрічі обговорювалися питання співпраці щодо створення спільних видавничих проектів. Пані Лідія Лихач передала для бібліотеки ЦДАМЛМ України книгу «Наш Герб. Українські символи від княжих часів до сьогодення». Видання здобуло Гран-прі премії найбільшого книжкового та літературного заходу України і Центрально-Східної Європи – ювілейного 25-го форуму «Book Forum Best Book Award». На форумі було презентовано понад 500 книг, які представили 103 видавництва. Видання являє собою 400-сторінковий альбом з понад 700 ілюстраціями, які були надані більш ніж 50-ма музеями, архівами, бібліотеками та колекціонерами з України та світу.

Нагороди форуму також отримали: видавництво «Родовід» (засновниця й директор Лідія Лихач); автор ідеї, упорядник і заступник директора видавництва Богдан Завітій; український історик, доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України, голова Українського геральдичного товариства, член Комісії державних нагород і геральдики при Президентові України та Міжнародної Академії Геральдики і автор видання Андрій Гречило.

Архів-музей щиро вітає переможців та бажає нових звершень!


5 Жовтня

Спільний проект з популяризації історії театру та документальної спадщини ЦДАМЛМ України


«Франківці у фондах Архіву-музею»


Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України поєднує у собі функції архіву, музею, бібліотеки і є найбільшою скарбницею фондів літературно-мистецького профілю. У ньому зберігається документальна спадщина класиків української літератури, живопису, архітектури, театрально-музичного мистецтва. Зокрема, і фонд Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка та особові фонди видатних діячів українського мистецтва, які присвятили своє життя служінню театру.

Повідомлення №4

У Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України зберігаються документи української актриси театру та кіно, оперної лібретистки, заслуженої артистки УРСР Васильєвої Олександри Іванівни (1916-2004). Це творчі, біографічні матеріали та листування – тексти ролей, акторські розробки; фотографії в ролях; статті, рецензії, виступи та ін.

Представляємо вашій увазі світлини з п’єси М. Л. Кропивницького «Дай серцю волю, заведе в неволю», поставленої М. М. Крушельницьким на сцені Київського драматичного театру ім. І. Франка. У п’єсі Олександра Іванівна зіграла одну із своїх знакових ролей – роль сільської дівчини Одарки.

Запрошуємо шанувальників українського театру та мистецтва вцілому ознайомитись з документами у читальному залі Архіву-музею.

Детальніше


2 Жовтня

2 жовтня 2018 р. відбулося знайомство учнів Спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів – ліцею № 157 з Архівом-музеєм!

У вступному слові директор архіву-музею Олена Чижова коротко висвітлила історію створення установи та охарактеризувала документи, що зберігаються в її фондах. Співробітники відділу використання інформації документів – науковий співробітник, канд. іст. наук Ігор Резнік та провідний архівіст Марія Мойсик ознайомили учнів та педагогів з експозицією виставкового проекту «Собор душі».

Також до уваги відвідувачів були представлені меморіальні кабінети діячів української культури – М. Глущенка, О. Довженка, А. Малишка, П. Майбороди та Ю. Яновського.

Наприкінці заходу гості отримали унікальну нагоду зануритись у неймовірну атмосферу кінця 19 ¬– початку 20 ст., переглянувши експозицію нового виставкового проекту «Портрети епохи».

Ось як це було:


1 Жовтня

28 вересня 2018 року відбулось чергове засідання колегії Центрального державного архіву – музею літератури і мистецтва України. Були розглянуті наступні питання:

1. Звіт про роботу ЦДАМЛМ України у І півріччі 2018 року.

2. Про результати впровадження Плану розвитку відділу «Літературно – мистецькі Плюти».

3. Про створення електронного (цифрового) фонду користування документами НАФ в ЦДАМЛМ України.

4. Про заходи щодо дотримання протипожежної безпеки в ЦДАМЛМ України.

5. Про стан діловодства в ЦДАМЛМ України (у порядку контролю).

6. Про реставрацію архівних документів та друкованих видань. Стан справ та впровадження новітніх технологій у діяльність сектору реставрації архівних документів та друкованих видань.

7. Про діяльність сектору користування документами і АІПС. Впровадження в роботу читального залу ЦДАМЛМ України зарубіжного та вітчизняного досвіду.


26 Вересня

25 вересня у меморіальному музеї А.Б. Солов’яненка у селищі Козин до дня народження оперного співака пройшов святковий круглий стіл «Український голос, який співав усьому світу». Вшанувати пам'ять митця прийшли ‒ професор Київської національної музичної академії ім. П.І. Чайковського, народна артистка України Є.В. Колесник, соліст Національної опери України ім. Т. Г. Шевченко, народний артист України О. В. Гурець, письменник, фотохудожник М.С. Волга, працівники музеїв Київщини, студенти Київської музичної академії, мешканці села Козин. В урочистому заході узяла участь старший науковий співробітник відділу ЦДАМЛМ України «Літературно-мистецькі Плюти» Л. С. Подворна. Висловлюємо щиру вдячність родині співака за передані до архівної скарбниці ЦДАМЛМ України цінні документи та сподіваємось на подальшу плідну співпрацю!


26 Вересня

25 вересня 2018 р. у конференц-залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України відбувся 2-й щорічний круглий стіл «Українські архіви: виклики та реалії».

Захід відбувся під егідою Спілки архівістів України за підтримки Державної архівної служби України, кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства, центральних державних архівів та державних архівів областей і об’єднав не лише працівників архівних установ, а й науковців, дослідників, усіх кого цікавить сьогодення та майбуття української архівної справи.

Детальніше

У рамках заходу було представлено три дискусійні панелі: «Архіви та архівна справа як складові державності та національної безпеки», «Облік, комплектування, зберігання, використання: чотири стихії однієї сутності», «Стратегічні перспективи розвитку архівної справи в Україні:кадри, технології, управлінські рішення». Конференцію відкрив модератор заходу голова Спілки архівістів України, доктор історичних наук, професор Микола Щербак, виступили заступник Міністра юстиції України Денис Чернишов, Голова Державної архівної служби України Тетяна Баранова.

Основними спікерами дискусійних панелей виступили Голова спілки архівістів України Микола Щербак, директор Державного архіву Закарпатської області Михайло Місюк, завідувач відділу джерелознавства новітньої історії України Інституту археографії та джерелознавства імені М.С.Грушевського НАН Україн, доктор історичних наук, професор Валентина Піскун, директор Центрального державного архіву громадських об’єднань України Ольга Бажан, директор Центрального державного історичного архіву України, м. Київ Ольга Музичук,заступник директора Державного архіву Київської області Ольга Лужинська,заступник директора Галузевого державного архіву Служби безпеки України Анатолій Хромов, завідувач кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор історичних наук, професор Марина Палієнко, завідувач кафедри документознавства та інформаційно-аналітичної діяльності факультету інформаційної політики і кібербезпеки Київського національного університету культури і мистецтв, старший науковий співробітник відділу архівознавства Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства, доктор історичних наук, професор Валентина Бездрабко, директор Центрального державного електронного архіву України, кандидат історичних наук Юрій Ковтанюк, директор Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України Олена Чижова.

Архів-музей є територією діалогу і завжди відкритий для проведення суспільно-значущих заходів. Висловлюємо щиру надію, що започаткована у стінах ЦДАМЛМ України традиція проведення щорічних круглих столів присвячених розвитку архівної справи в Україні допоможе вирішити низку нагальних проблем та сприятиме розвитку архівної галузі.


26 Вересня

Спільний проект з популяризації історії театру та документальної спадщини ЦДАМЛМ України


«Франківці у фондах Архіву-музею»


Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України поєднує у собі функції архіву, музею, бібліотеки і є найбільшою скарбницею фондів літературно-мистецького профілю. У ньому зберігається документальна спадщина класиків української літератури, живопису, архітектури, театрально-музичного мистецтва. Зокрема, і фонд Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка та особові фонди видатних діячів українського мистецтва, які присвятили своє життя служінню театру.

Повідомлення №3

У Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України зберігаються документи української актриси театру та кіно, театрального педагога і режисера Поліни Мусіївни Нятко-Табачникової (1900–1904) за 1917-1998 рр. Це творчі, біографічні матеріали та листування – тексти ролей, режисерські та акторські розробки; фотографії в ролях; статті, рецензії, виступи та ін.

Детальніше


14 Вересня

У рамках віртуального проекту «Архів-музей на допомогу вчителям» розміщуємо восьме інформаційне повідомлення, присвячене представнику «Розстріляного відродження», українському письменнику-байкарю і громадському діячу Сергію Володимировичу Пилипенку (літ. псевд. – Плугатар) (1891–1934).

Детальніше

Сергій Пилипенко народився 22 липня 1891 р. у м. Києві у родині народного вчителя. Після закінчення у 1909 р. Першої Київської гімназії вступив на історичний факультет Київського університету (відділ славістики). Брав активну участь у діяльності УПСР (Української партії соціалістів-революціонерів), членом якої був з 1908 р. У 1912 р. був відрахований за революційну діяльність і висланий з Києва. До початку Першої світової війни працював вчителем у м. Броварах. Влітку 1914 р. був призваний до російської армії та відправлений на фронт. Брав активну участь у боях, був тричі поранений та закінчив війну у званні капітана. Вів революційну пропаганду серед військових. Упродовж 1917 р. працював у Ризі редактором фронтової газети «Український голос». Після демобілізації у 1918 р. став одним з лідерів київського гуртка УПСР та редактором партійної газети «Народня воля». За участь у повстанні проти гетьмана Павла Скоропадського 3 місяці відсидів у в’язниці. На початку 1919 р. розійшовся в поглядах з лідерами УПСР щодо ставлення до радянської влади і став членом Комуністичної партії більшовиків. Працював редактором радянських газет «Комуніст», «Вісті», «Більшовик», завідував партійними видавництвами. Під час війни більшовиків проти денікінців командував бригадою Червоної армії. Після закінчення бойових дій редагував газету «Селянська правда», очолював видавництво «Книгоспілка».

У 1922 р. очолив створену ним спілку селянських письменників «Плуг» та редагував її журнал «Плужанин». Під час літературної дискусії 1925–1928 рр. був одним з основних опонентів М. Хвильового. Зачеплений його памфлетами, активно втрутився в дискусію рядом статей «Куди лізеш, сопливе, або українська воронщина», «Тов. Хвильовий у ролі літпопа», «Від агітації до пропаганди», у яких виступав за масовізацію літератури, поставив в один ряд письменників і робсількорів, закликав до створення класово чистої української літератури, яка б відповідала інтересам пролетаріату. Тим не менш, у результаті дискусії кількість членів «Плугу» скоротилась удвічі.

З 1930 р. С. Пилипенко мешкав у харківському будинку «Слово». У 1932–1933 рр. був директором Інституту Тараса Шевченка при Народному комісаріаті освіти. Там з членів «Плугу» сформував групу молодих дослідників літератури (Ю. Савченко, Г. Костюк та ін.).

C. Пилипенко видав 30 книжок байок та оповідань («Байківниця» (1922), «Скалки життя» (1925), «Під Черніговом» (1927), «Кара» (1927), «Байки» (1927), «Свині на дубі» (1932), «Анекдоти старого редактора» (1933). Також є автором низки літературно-критичних статей, які публікував на сторінках редагованих ним газет і журналів («Занепадництво у наших критиків», «По бурянах революції. Про Хвильового-новеліста», «Від агітації до пропаганди та ін.).

21 серпня 1933 р. Сергій Пилипенко постановою колегії ЦКК КП(б)У був виключений з партії як небільшовик «за спотворення національної політики, ідеологічну нестійкість і примирливе ставлення до буржуазно-націоналістичних елементів». 29 листопада 1933 р. був арештований після обшуку на квартирі у будинку «Слово». 23 лютого 1934 р. судова трійка рекомендувала застосувати щодо С. Пилипенка «найвищу міру соціального захисту». 3 березня 1934 р. колегія ОДПУ УРСР засудила письменника до розстрілу з негайним виконанням вироку. 30 квітня 1957 р. С. Пилипенко був реабілітований посмертно постановою Військового трибуналу Київського військового округу через відсутність складу злочину.

У 2007 р. видавництво «Смолоскип» видало «Вибрані твори» Сергія Пилипенка. До книги увійшли байки, статті, рецензії, прозові твори письменника. У 2017 році друком вийшли спогади дружини С.Пилипенка Тетяни Кардиналовської «Невідступне минуле» з продовженням, написаним доньками Асею і Мірталою, у якому було представлено низку цінних архівних документів, що зберігаються у ЦДАМЛМ України.

Інформацію підготував науковий співробітник відділу використання інформації документів, канд. іст. наук Ігор Резнік11 Вересня

Архів-музей вітає колегу!

Архівіст відділу формування Національного архівного фонду України ЦДАМЛМ України Сергій Володимирович Онищенко, відомий в літературі як Сергій Батурин, здобув перемогу у Всеукраїнському літературному конкурсі прозових україномовних видань «DNIPRO-BOOK-FEST». Конкурс проводився вперше і був організований силами Центральної міської бібліотеки м. Дніпра та місцевих активістів. Загалом на конкурс було надіслано 140 творів. У номінації «Прозові твори (романи/повісті)» за рішенням журі перемогу здобув гостросюжетний роман Сергія Батурина «Вакансія для диктатора». Роман було видано у 2015 році у видавництві «Кальварія» (м. Львів).

Сергій Батурин – член Національної Спілки письменників України та Асоціації українських письменників, є лауреатом низки літературних премій, зокрема, Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова», літературної премії імені В.Короленка, літературного фестивалю «Просто так», Всеукраїнського конкурсу «Найкраща книга України» та ін.

Колектив Архіву-музею щиро вітає колегу зі здобуттям відзнаки і бажає творчого натхнення та успіхів!

Мова сайту:Цифровий архів ЦДАМЛМ України