Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України

Новини

13 грудня

12 грудня 2018 р. у приміщенні Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки ім. В. Г. Заболотного відбулося засідання бібліотечного клубу «Національні святині», де з нагоди 60-річчя від дня смерті видатного українського зодчого О. М. Вербицького пройшла презентація бібліографічного покажчика «Вербицький Олександр Матвійович (1875 – 1958)».

Детальніше

Відкриваючи засідання клубу, завідуюча відділом соціокультурної діяльності Світлана Кирій розповіла про роботу над створенням бібліографічного покажчика.

Ольга Углова, працівник відділу бібліографічної та довідково-інформаційної роботи в ході презентації ознайомила присутніх з основними біографічними та творчими етапами життя О. М. Вербицького на основі джерельної бази ДНАББ ім. В. Г. Заболотного та Центрального державного архіву-музею літератури та мистецтва України.

Архів-музей на засіданні клубу представляла провідний архівіст відділу використання інформації документів Марія Мойсик, яка виступила з доповіддю на тему «Особовий фонд О. М. Вербицького у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України». Під час доповіді був здійснений огляд творчого доробку архітектора, який зберігається у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України, а саме: документів літературної, службової і громадської діяльності, світлин, образотворчих матеріалів тощо.


12 Грудня

У рамках віртуального проекту «Архів-музей на допомогу вчителям» розміщуємо одинадцяте інформаційне повідомлення, присвячене представнику «Розстріляного відродження», українському письменнику, літературному критику і публіцисту Валер’яну Львовичу Поліщуку (1897–1937).

Детальніше

Валер’ян Поліщук народився 1 жовтня 1897 р. у с. Більче Волинської губернії (нині Рівненської обл.) у селянській родині. Освіту здобував у місцевій школі, Луцькій (1911–1913 рр.) і Катеринославській гімназіях (1914–1917 рр.). Потім навчався в Ленінградському інституті цивільних інженерів та на історико-філологічному факультеті Кам’янецького університету. У 1918 р. очолював Боремельський волосний земельний комітет. З 1919 р. був членом УПСР, брав участь у повстанні проти Директорії УНР. У ці роки активно працював у пресі: у 1918 р. – редактором газети «Народна воля», секретарем журналу «Шлях», з 1919 р. – газети «Республіканець», у 1920 р. – редагував журнал «Думка» і газету «Більшовик», видавав альманахи «Гроно», «Вир революції».

У 1921 р. В. Поліщук переїхав до Харкова, де працював у газетах «Селянська правда», «Вісті», був засновником і редактором першого в Україні літературного радіоальманаху. Був членом літературних спілок «Гарт» і «Авангард», а також Спілки письменників України (від її заснування у серпні 1934 р.).

У 1920-х рр. В. Поліщук захопився авангардом, але не хотів долучатися до футуристів на чолі з М. Семенком. Він заснував власний авангардистський напрям в літературі, який називав «конструктивний динамізм» чи «спіралізм». В. Поліщук був енергійною творчою особистістю, яскравим ексцентричним героєм літературного життя України. Публічно письменник підтримував радянську владу, однак у своїх щоденниках і листах висловлював критичне ставлення до неї, описував реалії Голодомору на Харківщині, гнітючу атмосферу масових репресій 1930-х рр. проти літераторів.

В. Поліщук є автором понад 40 книжок віршів, поем, романів. Почав друкуватись у 1918 р. У 1921 р. видав перший роман у віршах «Ярина Курнотовська». Найбільш відомими є збірки поезій «Сказання давнєє про те, як Ольга Коростень спалила» (1919), «Соняшна міць» (1920), «Вибухи сили» (1921), «Дума про Бармашиху» (1922), «Радіо в житах» (1923), «Геніальні кристали» (1927), «Пульс епохи» (1927), «Зеніт людини» (1930), «Шпаченя» (1933), «Вибране» (1960). Також варто відзначити драматичні поеми «Великий Хам» (1921) і «Адигейський співець» (1923), роман «Григорій Сковорода» (1929) та статті письменника, у яких він висловлював свої погляди на теорію літератури, щодо авангардизму і літературної дискусії 1925–1928 рр.

У листопаді 1934 р. В. Поліщук разом з М. Любченком, М. Кулішем, Г. Епіком, В. Підмогильним, Є. Плужником та ін. були заарештовані органами ДПУ за звинуваченням у «тероризмі» та приналежності до так званого Центру антирадянської боротьбистської організації. Він так і не визнав своєї вини та відмовився видавати «спільників». 28 березня 1935 р. засуджений Військовою колегією Верховного суду СРСР до 10 років виправно-трудових таборів на Соловках.

9 жовтня 1937 р. проти В. Поліщука було порушено другу кримінальну справу і окрема трійка Управління НКВС СРСР Ленінградської області засудила його до розстрілу за створення «контрреволюційної шпигунської терористичної організації «Всеукраїнський центральний блок»». 3 листопада 1937 р. письменник разом з сотнями інших в’язнів Соловків був розстріляний в урочищі Сандармох (Карелія, РФ).

До 1956 р. влада офіційно стверджувала, що В. Поліщук не був страчений у 1937 р., а помер від перитоніту 17 березня 1942 р., на підтвердження чого було видане фальшиве свідоцтво про смерть. У 1956 р. письменник був реабілітований посмертно за відсутністю складу злочину.


Інформацію підготував науковий співробітник відділу використання інформації документів, канд. іст. наук Ігор Резнік.7 грудня

У приміщенні ЦДАМЛМ України відбулось чергове засідання колегії ЦДАМЛМ України.

Були розглянуті наступні питання:

 • Про стан обліку та забезпечення збереженості музейних предметів у ЦДАМЛМ України (у порядку контролю).
 • Про дотримання Закону України «Про звернення громадян».
 • Про організацію роботи з охорони праці в ЦДАМЛМ України.
 • Про контроль за виконанням рішень колегії ЦДАМЛМ України.


 • 6 грудня

  Проблемні питання дотримання авторських та суміжних прав у діяльності державних архівів


  Авторські та суміжні права у діяльності державних архівів стали ключовою темою відкритої дискусії, яка відбулася 6 грудня 2018 року у Зеленій залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України. Організаторами заходу виступили: Спілка архівістів України, Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України, Центральний державний архів громадських об’єднань України, Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г. С. Пшеничного, Центральний державний науково-технічний архів України, Центральний державний електронний архів України, Український науково-дослідний інститут архівної справи та документознавства. Захід відбувся за підтримки Міністерства юстиції України та Державної архівної служби України.

  Детальніше

  Модератором заходу виступив Голова Спілки архівістів України, доктор історичних наук, професор Микола Григорович Щербак. Серед запрошених експертів були присутні: Лозінський Ілля Сергійович – директор Департаменту взаємодії з органами державної влади міністерства юстиції України; Бондарчук Ігор Володимирович – заступник голови Державної архівної служби України; Федоренко Владислав Леонідович – директор Науково-дослідного центру судової експертизи з питань інтелектуальної власності, доктор юридичних наук, професор; Арданов Олексій Євгенійович – заступник начальника відділу авторського права і суміжних прав Департаменту інтелектуальної власності Міністерства економічного розвитку і торгівлі України; Голікова Олена Валеріївна – судовий експерт Науково-дослідного центру судових експертиз з питань інтелектуальної власності; Дорошенко Дмитро Олександрович – прес-аташе ГО «Українська агенція з авторських і суміжних прав»; Кулініч Ольга Олексіївна – завідувач кафедри інтелектуальної власності та цивільно-правових дисциплін Київського інституту інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія», доктор юридичних наук, доцент; Майданик Любов Романівна – асистент кафедри інтелектуальної власності юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат юридичних наук та ін.

  Доповідачами виступили: Чижова Олена Валеріївна – директор ЦДАМЛМ України; Ємельянова Тетяна Олександрівна – заступник директора Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного; Алєксєєнко Анна Олександрівна – начальник відділу використання інформації документів Центрального державного науково-технічний архіву України (ЦДНТА України); Ковтанюк Юрій Славович – директор Центрального державного електронного архіву України (ЦДЕА України); завідувач кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор історичних наук Палієнко Марина Геннадіївна.

  У заході взяли участь представники центральних та обласних архівів, бібліотек, музеїв, навчальних закладів, науково-дослідних установ, громадських організацій. Пропозиції до проекту резолюції заходу прийматимуться протягом 10 днів на електронну адресу:

  spilka_arhivistiv_ukrainy@ukr.net.

  Проект резолюції


  5 грудня

  Співробітники ЦДАМЛМ України узяли участь у Дев’ятнадцятих джерелознавчих читаннях «Джерельний потенціал інформаційних ресурсів архівів», присвячених 100-річчю від дня народження професора Марка Варшавчика. Конференція відбулася 5 грудня 2018 року у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. З доповідями виступили науковий співробітник відділу використання інформації документів, кандидат історичних наук І. С. Резнік та архівіст відділу довідкового апарату К. С. Городиська.

  Детальніше


  30 Листопада

  «Архівний марафон» триває

  30 листопада 2018 року у рамках програми «Архівний марафон» до ЦДАМЛМ України завітали студенти спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа» факультету менеджменту освіти та науки Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Студенти ознайомилися з основними напрямками діяльності ЦДАМЛМ України з формування, збереження і використання архівних документів, музейних предметів та друкованих видань, оглянули експозиції виставкових проектів.

  Детальніше


  29 Листопада

  29 листопада 2018 року до ЦДАМЛМ України завітали студенти Історико-філософського факультету Київського університету імені Бориса Грінченка. Допитливі відвідувачі ознайомилися з діяльністю основних структурних підрозділів ЦДАМЛМ України та оглянули експозиції виставкових проектів.

  Архів-музей висловлює вдячність за теплі відгуки та бажає юним відвідувачам успіхів у навчанні!

  Детальніше


  27 Листопада

  «Потяг української ідентичності»

  Старт нового науково-просвітницького проекту за участі ЦДАМЛМ України

  «Синьою» гілкою Київського метрополітену курсує «Потяг української ідентичності». Новий науково-просвітницький проект приурочений до 85-річчя Голодомору 1932–1933 рр. На стінах вагонів потягу розміщено серію інформаційних постерів з унікальними фактами з історії, науки, культури, побуту України початку ХХ століття, що наочно ілюструють той потенціал, який мала Україна до подій 1932-1933 років. У підготовці узяли участь Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України, Музей Івана Гончара, Музей книги і друкарства України, Національний музей «Меморіал жертв Голодомору», Національний музей медицини України, Педагогічний музей України, Центральний державний кінофотофоноархів України ім. Г.С. Пшеничного. Проект стартував 21 листопада і триватиме до 10 грудня 2018 року.


  23 Листопада

  Навчання державних службовців ЦДАМЛМ України тривають  У Всеукраїнському центрі підвищення кваліфікації державних службовців і посадових осіб місцевого самоврядування проходить навчання державних службовців ЦДАМЛМ України за програмами тематичних короткострокових семінарів «Інноваційні технології управління персоналом» та «Ділова українська мова в публічному управлінні». Актуальність та практична спрямованість змісту курсів покликана сприяти підвищенню кваліфікації працівників Архіву-музею.


  22 Листопада

  Спільний проект з популяризації історії театру та документальної спадщини ЦДАМЛМ України


  «Франківці у фондах Архіву-музею»


  Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України поєднує у собі функції архіву, музею, бібліотеки і є найбільшою скарбницею фондів літературно-мистецького профілю. У ньому зберігається документальна спадщина класиків української літератури, живопису, архітектури, театрально-музичного мистецтва. Зокрема, і фонд Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка та особові фонди видатних діячів українського мистецтва, які присвятили своє життя служінню театру.

  Повідомлення №5

  У Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України зберігаються документи українського драматичного актора театру і кіно, педагога, Народного артиста УРСР та Народного артиста СРСР Дмитра Омеляновича Мілютенка (1899-1966).

  Це творчі, біографічні матеріали та листування – тексти ролей з вистав, фотографії в ролях; статті, рецензії, листування та ін.

  Запрошуємо шанувальників українського театру та мистецтва ознайомитись з документами у читальному залі Архіву-музею.

  Детальніше


  20 Листопада

  Головний науковий співробітник відділу використання інформації ЦДАМЛМ України О.Ф.Павлова взяла участь у літературному вечорі з нагоди 110-річниці від дня народження перекладача, лауреата Державної премії імені Тараса Шевченка Григорія Порфировича Кочура (1908-1994) і вручення щорічної літературної премії у галузі поетичного художнього перекладу та перекладознавства імені Григорія Кочура за 2018 рік. На заході, який відбувся 16 листопада 2018 року в Національному музеї літератури України, були присутні заступник Міністра культури України Рибачук Юрій Анатолійович, працівники музейних закладів, письменники і перекладачі.

  Детальніше

  Цьогорічним лауреатом премії став поет Володимир Поята за переклад молдово-румунських поетів-класиків ХІХ – першої половини ХХ ст. (збірка "Відлуння"). У музичній частині вечора виступили народний колектив і студентка Національної музичної академії України ім.П.І.Чайковського Ганна Шаповал. Вірші і переклади Г.Кочура декламувала лауреат премії імені Стуса, актриса Центру Леся Курбаса Галина Стефанова.

  Берегиня музею Григорія Кочура в Ірпені – Марія Леонідівна Кочур, подякувала присутнім за вшанування постаті Григорія Порфировича Кочура. Окремі слова подяки були адресовані Центральному державному архіву-музею літератури і мистецтва України за дбайливе ставлення до документальної спадщини перекладача, яка зберігається в особовому фонді № 193. Для поповнення фонду Г. П. Кочура, пані Марія подарувала нову щойно видану книгу Григорія Кочура і Ірини Воронович «Простягни через простір свою знеможену руку… » (Харків, видавництво «Права людини», 2018 р.). До збірки ввійшли: листування між подружжям, в’язнями ГУЛАГу; вірші Г. П. Кочура з прижиттєвої збірки «Інтинський зошит» (1989).


  19 Листопада

  19 листопада 2018 р. працівники відділу використання інформації документів ЦДАМЛМ України М. Н. Мойсик та І. С. Резнік відвідали прес-конференцію, присвячену 85-им роковинам Голодомору, що відбувалась у ЦДАГО України.

  Детальніше

  Заступник міністра юстиції України Д. В. Чернишов, Голова Державної архівної служби України Т. І. Баранова та директор ЦДАГО О. В. Бажан разом із працівниками установи презентували унікальну знахідку, виявлену у фондах архіву: два шматочки хліба, виготовлених у Київській області у 1932 та 1933 рр. з меленої кори жолудів, картопляних очисток та інших сурогатів. Вони збереглися у архівній кримінальній справі О. Т. Сорокіна та були загорнуті у його записки. Він пережив Голодомор 1932-1933 рр. у м. Києві і зберіг їх для застереження майбутнім поколінням. О. Т. Сорокін був заарештований НКВС 26 червня 1941 р. за звинуваченням у «антирадянській агітації» та засланий до Красноярського краю, а цей хліб був одним із речових доказів. Подальша доля засудженого невідома. У 1989 р. він був посмертно реабілітований, а у 1994 р. його справа надійшла на зберігання до ЦДАГО України.


  17 Листопада

  Навчання з цивільного захисту  В Інституті державного управління у сфері цивільного захисту відбулися навчання працівників Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України з цивільного захисту та надання домедичної допомоги. Спеціаліст кафедри домедичної допомоги Дрозденко Ніна Іванівна прочитала лекції на тему «Дії персоналу в разі виникнення надзвичайних ситуацій», «Надання домедичної допомоги» та провела навчальний тренінг.


  16 Листопада

  15 листопада 2018 р. у рамках проекту «Літературно-мистецькі зустрічі в архіві-музеї» у конференц-залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України відбувся концерт лауреата міжнародних конкурсів Андрія Луньова «ПоліРомантизм в музиці».

  Детальніше

  Андрій Луньов – концертуючий піаніст, лауреат Міжнародних конкурсів, виступає з сольними концертами та з оркестрами в Україні та за кордоном, проводить майстер класи в Іспанії, Латвії та Україні. Спеціальними гостями концерту стали солісти, лауреати міжнародних конкурсів Анастасія Шанскова (фортепіано) та Артем Шестовський (бас-кларнет).

  Програма концерту складалася з творів австрійського композитора-романтика Франца Шуберта і сучасного київського композитора Павла Колпакова. Прозвучали Фантазія Фа мінор для фортепіано у чотири руки Ф. Шуберта (Андрій Луньов, Анастасія Шанскова), «Танець тіней» для бас-кларнета соло П. Колпакова (Артем Шестовський), Соната Ля мажор для фортепіано у 3-х частинах Ф. Шуберта (Андрій Луньов), Звукові скульптури № 1, № 4 для фортепіано П. Колпакова (Андрій Луньов).

  Архів-музей висловлює щиру вдячність учасникам концерту за свято музики!


  14 Листопада

  14 листопада 2018 року відбулися загальні збори колективу Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, на яких було розглянуто та прийнято нову редакцію Колективного договору ЦДАМЛМ України на 2019-2022 роки. Нова редакція покликана покращити соціальний діалог та сприяти конструктивній взаємодії сторін колективного договору.


  13 Листопада

  Свято пам’яті «Вони воювали за наше майбутнє!»

  13 листопада 2018 р. о 13:00 у Архівно-музейному комплексі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України «Літературно-мистецькі Плюти» відбувся захід присвячений 75-річчю визволення Києва від нацистських окупантів.

  Детальніше

  Увазі гостей були представлені:

 • розповіді про події на території Обухівщини у часи Другої світової війни від виконуючої обов’язки директора Обухівського районного краєзнавчого музею ім. Юрія Домотенка Л. Т. Пелих та члена спілки ветеранів м. Українка В. В. Чернової;
 • театралізований усний журнал учнів 5-В класу ЗОШ № 2 м. Українки;
 • виступ солістки фольклорного колективу «Золоте зерно» З. Підгорних;
 • музичні дарунки від ансамблю скрипалів «Елеганс» та вихованців Дитячої школи мистецтв м. Українка;
 • Працівники архівно-музейного комплексу влаштували для гостей свята справжню солдатську польову кухню. Всі охочі отримали унікальну можливість скуштувати солдатської каші за плютівським авторським рецептом.

  Висловлюємо щиру вдячність усім, хто долучився до організації і проведення свята пам’яті!


  13 Листопада

  Зустріч з майстром художнього слова

  12 листопада 2018 р. о 14:00 відбувся захід до дня народження Андрія Самійловича Малишка ініційований Архівно-музейним комплексом Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України «Літературно-мистецькі Плюти» та Музеєм-садибою Андрія Малишка. У районному будинку культури м. Обухова пройшла зустріч з легендою української сцени, майстром художнього слова, Героєм України, народним артистом України, лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка Анатолієм Несторовичем Паламаренком.

  Детальніше

  У рамках заходу Анатолій Несторович Паламаренко разом із завідувачем відділу «Літературно-мистецькі Плюти» Лілією Сергіївною Подворною завітали до Музею-садиби Андрія Малишка, у якому 106 років тому в родині чоботаря Самійла Малишка і народився майбутній український поет.


  12 Листопада

  У легкій та невимушеній атмосфері живого діалогу відбулася зустріч-презентація співробітників ЦДАМЛМ України та студентів Київського національного університету імені Тараса Шевченка, яка відбулася 8 листопада 2018 р. у Червоному корпусі університету. Захід об’єднав співробітників архіву-музею – випускників КНУ імені Тараса Шевченка, студентів та викладачів кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки історичного факультету університету. Директор ЦДАМЛМ України Олена Чижова та співробітники Архіву-музею представили основні інформаційні кейси установи та розповіли про свій досвід свідомого вибору професії. Висловлюємо вдячність керівництву університету та особисто доктору історичних наук, завідувачу кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки Марині Геннадіївні Палієнко за організацію зустрічі!

  До зустрічі в Архіві-музеї!

  Фото


  9 Листопада


  9 листопада 2018 року у ЦДАМЛМ України було проведено атестацію робочих місць за умовами праці. Атестація проводилася завідувачем лабораторії з вивчення та нормування фізичних факторів виробничого середовища Інституту медицини праці Національної академії медичних наук України, доктором біологічних наук В. І. Назаренком. Були атестовані посади архівіста відділу формування Національного архівного фонду України та архівіста відділу довідкового апарату документів ЦДАМЛМ України.


  8 Листопада

  8 листопада 2018 р. о 17:00 у рамках проекту «Літературно-мистецькі зустрічі в архіві-музеї» у конференц-залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України відбувся авторський вечір українського письменника Сергія Батурина.

  Детальніше

  Сергій Володимирович Онищенко, відомий в літературі як Сергій Батурин, працює у відділі формування Національного архівного фонду України ЦДАМЛМ України. Проте, справою життя і справжнім покликанням Сергія Володимировича є література. Сергій Батурин є членом Національної спілки письменників України та Асоціації українських письменників, лауреатом низки літературних премій, зокрема, Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова», літературної премії імені В. Короленка, літературного фестивалю «Просто так», Всеукраїнського конкурсу «Найкраща книга України» та ін.

  Авторський вечір Сергія Батурина став першим заходом письменника у стінах Архіву-музею. Ведучою авторського вечора стала поетеса, авторка-виконавиця співаної поезії, дитяча письменниця Валентина Захабура.

  Гості почули уривки з відомих творів письменника: романів «Кава по-польськи», «Охоронець», «Меч королів» у авторському прочитанні та уривок з нового, ще не виданого роману письменника. У заході узяли участь письменник, головний редактор видавництва «Кальварія» і перший видавець творів Сергія Батурина Петро Мацкевич та видавець, публіцист Антон Санченко. Справжнім сюрпризом став цінний подарунок автора – він передав на державне зберігання до бібліотека ЦДАМЛМ України свої твори. ЦДАМЛМ України пишається тим, що у складі його колективу працюють творчі люди та бажає своєму талановитому колезі натхнення і довгих років творчого життя!


  7 Листопада

  Волинський краєзнавчий музей на базі відділу – Музею волинської ікони, провів ХХV Міжнародну наукову конференцію «Волинська ікона: дослідження та реставрація», присвячену 25-річчю діяльності Музею волинської ікони (25 – 26 жовтня 2018 р.). Завідувач відділу «Літературно-мистецькі Плюти» Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України Лілія Подворна узяла участь у роботі конференції та виступила з доповіддю «Особовий фонд митрополита Івана Огієнка у Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України».

  Фото


  6 Листопада

  У рамках віртуального проекту «Архів-музей на допомогу вчителям» розміщуємо десяте інформаційне повідомлення, присвячене представнику «Розстріляного відродження», українському поету, прозаїку та перекладачу Михайлу Гервасійовичу Йогансену (псевд. Майк Йогансен) (1895–1937).

  Детальніше

  Майк Йогансен народився 28 жовтня 1895 р. у м. Харкові у родині вчителя німецької мови. Його батько походив з Латвії, а мати була українкою. Освіту здобував у Третій харківській чоловічій гімназії та на історико-філологічному факультеті Харківського університету, який закінчив у 1917 р. З болем сприймав події російсько-української війни, які розгортались у Харкові у 1918–20 рр. Під їх впливом почав писати українською.

  У 1921 р. Майк Йогансен разом з іншими харківськими письменниками В. Сосюрою та М. Хвильовим видали «Наш універсал» – звернення до всіх митців із закликом відмежуватися від усіх існуючих мистецьких шкіл і напрямків та взяти участь у започаткуванні «ери творчої пролетарської поезії справжнього майбуття». У 1923 р. вони заснували Спілку пролетарських письменників «Гарт». У 1923–1926 рр. Майк Йогансен працював редактором у ВУФКУ (Всеукраїнському фотокіноуправлінні).

  У 1925 р. письменник вийшов з «Гарту» і заснував літературне об’єднання ВАПЛІТЕ, яке вимушено саморозпустилося у 1928 р. У 1928–1931 р. очолював створену ним літературну організацію «Техно-мистецька група А» та видавав альманах «Літературний ярмарок» (1928–1930 рр.). З 1930 р. мешкав у харківському будинку письменників «Слово» у квартирі №12. Майк Йогансен був широковідомим не лише завдяки своїй творчості, а й винятковими здібностями до вивчення іноземних мов. У 1934 р. став членом Спілки письменників України.

  Майк Йогансен є автором 8 збірок поезії та 14 прозових книг. Вірші почав писати у 1918 р. З 1921 р. публікувався в журналі «Шляхи мистецтва», збірниках «Жовтень» і «На сполох» під псевдонімами В. Вецеліус, М. Крамар. Першу збірку «Д'горі» видав у 1921 р. Відомими є збірки «Кроковеє коло» (1923), «Революція» (1923), «Доробок» (1924), «Ясен» (1929), «Ясен: Поезій книга друга» (1930), «Збірка вибраних віршів» (1930), «Поезії» (1933), написані у романтичному стилі.

  У пізній період творчості Майка Йогансен зосередився на написанні прози (оповідань, балад, нарисів), поєднуючи її з поезією. Найвідомішими стали оповідання «17 хвилин» (1925), «Майборода» (1925), «Подорож ученого доктора Леонардо і його майбутньої коханки прекрасної Альчести у Слобожанську Швайцарію» (1930), «Оповідання» (1930), балада «Про війну і відбудову» (1933), нариси «Три подорожі» (1932), «Під парусом на дубі» (1933), «Кос-Чагил на Ембі» (1936), книги для дітей («Луб’яне решето» (1929), «Собака, що лазив на дерево») та підручник з теорії літератури «Як будується оповідання» (1928).

  18 серпня 1934 р. Майк Йогансен був заарештований працівниками НКВС у харківському будинку «Слово» за звинуваченням у членстві в терористичній націоналістичній організації УВО, яка нібито ставила собі за мету повалення радянської влади шляхом влаштування терористичних актів проти високопосадовців. 26 жовтня 1937 р. Військова Колегія Верховного Суду СРСР засудила Майка Йогансена до розстрілу. 27 жовтня 1937 р. письменник був розстріляний у тюрмі НКВС у Києві. Місце поховання тіла невідоме. Символічна могила Майка Йогансена знаходиться на Лук'янівському кладовищі. Митець реабілітований посмертно. 20 березня 1958 р. Військова колегія Верховного Суду СРСР на своєму засіданні скасувала вирок за відсутністю складу злочину.


  Інформацію підготував науковий співробітник відділу використання інформації документів, канд. іст. наук Ігор Резнік.  1 Листопада

  Директор ЦДАМЛМ України Олена Чижова узяла участь у дводенному семінарі-практикумі «Проблематика використання авторських прав в діяльності музеїв» у Національному художньому музеї України (29-30 жовтня 2018 року). Понад 150 працівників різних музеїв України отримали можливість здобути нові знання про особливості використання авторського права в музейній галузі. Питання застосування сучасних законодавчих норм у контексті авторського права набуватиме актуальності і надалі, тож проведення подібних заходів є надзвичайно важливим.

  Фото
  Мова сайту:  Цифровий архів ЦДАМЛМ України