Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України

Новини

15 Серпня

Увага! Виставку «Київські мотиви. Адреси і адресати» продовжено до 5 вересня 2018!

Спільний виставковий проект Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, Вишгородського історико-культурного заповідника, Музею історії моди Марини Іванової триватиме ще місяць.

Дорогі друзі, запрошуємо відвідати цікаві пізнавальні екскурсії!

Детальніше

Встигніть побачити:

  • листівки з зображенням втрачених, але не забутих ландшафтних і архітектурних шедеврів Києва і Київщини, зокрема Десятинної церкви та Історичного Межигір’я;
  • оригінали унікальних старовинних географічних карт;
  • експозицію старовинних самоварів та одягу кінця ХІХ – початку ХХ ст.;
  • унікальні аксесуари: старовині віяла, прикраси, сумочки та інші незмінні атрибути побуту киянок ХІХ початку ХХ ст.Режим відвідування виставки

Понеділок – п’ятниця 10:00-16:00

(крім суботи та неділі)

Вхід вільний__________________________

Адреса ЦДАМЛМ України: вул. Володимирська, 22-а,

територія Національного заповідника «Софія Київська» (Центральний вхід).

Для отримання детальнішої інформації та замовлення екскурсій, будь ласка, звертайтеся за тел.:

Режим роботи:

+380442784481;

+380505076600.


15 Серпня

Архівно-музейний комплекс «Літературно-мистецькі Плюти» відтепер у Facebook!

Архівно-музейний комплекс «Літературно-мистецькі Плюти», який є відділом Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, відтепер має власну сторінку Facebook.

Детальніше

Запрошуємо усіх бажаючих побувати у цьому мальовничому куточку і насолодитись спілкуванням з природою та отримати нові враження від оновленої експозиції.

Вашій увазі пропонується новий архівно-музейний проект «ВІДДЗЕРКАЛЕННЯ – MIRRORING».

6 тематичних експозиційних локацій розповідають про:

  • «Рибацьке щастя» - дозвілля і хобі середини минулого століття;
  • «Місце, де живуть мрії та сни». (Рекомендовано дітям від 1 до 101 року!));
  • «Мовчазну гостинність речей»;
  • «Таємниці старих книг»;
  • «Муз залізного віку»;
  • «Корені та крону».

Завітайте на гостину у місце де жили, творили і відпочивали корифеї українського мистецького світу А. Малишко, П. Загребельний, М. Рильський, О. Корнійчук, М. Глущенко, В. Касіян, М. Дерегус, Георгій і Платон Майбороди!__________________________

Адреса: Київська обл., Обухівський р-он., с. Плюти, вул. Малишка 44

Тел.: 045-722-17-42, 098- 877-47-93, 095-300-20-04

E-mail: pluti777@ukr.net

Режим роботи:

З 10.00 до 17.00.

Без вихідних


14 Серпня

14 серпня, у день коли українці відзначають свято Маковея або Медового Спасу, ЦДАМЛМ України отримав дарунок з Бразилії. Українська письменниця, постійний фондоутворювач Архіву-музею Віра Вовк надіслала свою нову книгу «Вітряк на перехрестю», яка буде включена до бібліотечної колекції.

Висловлюємо вдячність і повагу пані Вірі та щиро бажаємо їй міцного здоров’я і творчої наснаги!


10 Серпня

Художньо-документальна виставка «150-річчю Національної опери України присвячується…» відтепер і на сайті ЦДАМЛМ України
Пропонуємо вашій увазі повну онлайн-версію виставкового проекту «150-річчю Національної опери України присвячується…».


6 Серпня

8 липня 2018 р. відбулося закриття 150-го театрального сезону Національної опери України і виставковий проект Центрального державного архіву-музею, який експонувався у приміщенні театру, перемістився до ЦДАМЛМ України. Тепер усі бажаючі можуть ознайомитися з експозицією виставки «150-річчю Національної опери присвячується…» у холі першого поверху Архіву-музею.

Приємною новиною для колективу ЦДАМЛМ України стало здобуття І місця на конкурсі науково-методичних розробок і науково-інформаційних робіт з архівознавства, документознавства, археографії Державної архівної служби України за макет художньо-документальної виставки «150-річчю Національної опери присвячується…». Запрошуємо усіх ознайомитись з виставковим проектом у Архіві-музеї!

Детальніше


3 Серпня

Спільний проект з популяризації історії театру та документальної спадщини ЦДАМЛМ України


«Франківці у фондах Архіву-музею»


У Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтва України зберігаються документи української актриси театру та кіно Нонни Кронидівни Копержинської (1920–1999). Це, зокрема, фотографії (в ролях, індивідуальні та групові); матеріали про нагородження дипломами та почесними грамотами; статті про життя і творчість та ін.

Запрошуємо шанувальників українського мистецтва ознайомитись з документами у читальному залі Архіву-музею.

Детальніше


2 Серпня

Увага! Виставку «Київські мотиви. Адреси і адресати» продовжено до 5 вересня 2018!

На прохання численних відвідувачів спільний виставковий проект Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України, Вишгородського історико-культурного заповідника, Музею історії моди Марини Іванової триватиме ще місяць.

Дорогі друзі, запрошуємо відвідати цікаві пізнавальні екскурсії!

Режим відвідування виставки:

Понеділок – п’ятниця 10:00-16:00 (крім суботи та неділі)

Вхід вільний

Адреса ЦДАМЛМ України: вул. Володимирська, 22-а,

територія Національного заповідника «Софія Київська» (Центральний вхід).

Для отримання детальнішої інформації та замовлення екскурсій, будь ласка, звертайтеся за

тел.:

+380 44 2784481

0505076600


31 Липня

31 липня 2018 р. до ЦДАМЛМ України завітали співробітники Державної наукової архітектурно-будівельної бібліотеки імені В. Г. Заболотного та ознайомились із експозицією нового виставкового проекту – «Київські мотиви. Адреси і адресати». Виставка оригінальних поштових листівок кінця 19 – першої третини 20 ст.». Співробітники бібліотеки оглянули виставку «Собор душі» до 100-річчя О. Т. Гончара та 50-річчя видання роману «Собор».

Архів-музей висловлює вдячність за візит. Чекаємо на нові зустрічі!

Детальніше


27 Липня

27 липня 2018 року відбулось чергове засідання НМР ЦДАМЛМ України на якому було розглянуто огляд «Олесь Гончар у документах ЦДАМЛМ України». (До 100-річчя від днянародження)


26 Липня

У рамках нового віртуального проекту «Архів-музей на допомогу вчителям» розміщуємо шосте інформаційне повідомлення, присвячене українському поету, перекладачу, літературознавцю Миколі Костянтиновичу Зерову (1890–1937).

Детальніше

Микола Зеров народився 26 квітня 1890 р. у м. Зіньків на Полтавщині в родині вчителя. Навчався в Зіньківській школі в одному класі з П. М. Губенком (пізніше відомим як Остап Вишня). У 1903–1908 рр. здобував освіту в Охтирській та Першій Київській гімназіях. У 1909–1914 рр. навчався на історико-філологічному факультеті Київського університету Св. Володимира. З 1914 р. працював викладачем давніх мов у Златопільській гімназії. З 1917 р. вчителював у Другій Київській гімназії та викладав латину. У 1918–1920 рр. викладав українознавство в Архітектурному інституті, до 1920 р. редагував бібліографічний журнал «Книгарь». У 1920–1923 рр. працював у Баришівській соціально-економічній школі. З 1923 р. був професором української літератури Київського інституту народної освіти, одночасно викладав літературу у технікумі.

У 1923 р. М. Зеров став одним з лідерів літературної групи неокласиків. У 1925–1928 рр. разом з М. Хвильовим брав активну участь у «літературній дискусії» з приводу напрямків подальшого розвитку української літератури. Після червневого пленуму ЦК КП(б)У 1926 р. неокласики звинувачувалися у антипролетарських настроях, що стало початком тривалого періоду терору. М. Зерову була заборонена літературна і критична діяльність, тому у другій половині 1920-х рр. він займався літературно-історичними дослідженнями.

У лютому-березні 1930 р. М. Зеров виступав свідком на процесі Спілки визволення України. Він жив під постійною загрозою арешту і зазнавав цькування, йому було заборонено займатися творчою діяльністю. Самогубство М. Хвильового у 1933 р. стало великим ударом для нього. У 1934 р. М. Зеров був звільнений з університету та після смерті сина переїхав до Москви.

М. Зеров почав друкуватися у 1912 р. у журналі «Світло». У 1920 р., видав «Антологію римської поезії» та антологію «Нова українська поезія». Під час роботи у Баришівці опублікував першу збірку поезій «Камена» (1924 р.), зробив багато перекладів та писав сонети. У 1924 р. видав історико-літературний нарис «Нове українське письменство» та монографію «Леся Українка». В період літературної дискусії написав низку літературно-критичних статей і нарисів: «До джерел» (1926), «Наші літературознавці і полемісти» (1926), «Квітка й українська проза» (1928), «Літературна позиція Старицького» (1928), збірник статей «Від Куліша до Винниченка» (1929) та ін.

28 квітня 1935 р. М. Зеров був заарештований у Москві та звинувачений у «керівництві контрреволюційною терористичною націоналістичною організацією». 9 липня 1935 р. у результаті жорстоких допитів М. Зеров змушений був визнати себе керівником т. зв. «групи Зерова» (М. Зеров, П. Филипович, А. Лебідь, М. Вороний, Л. Митькевич, Б. Пилипенко). Після річного перебування у Київській слідчій тюрмі навесні 1936 р. поет був засуджений до 10 років таборів та відправлений на Соловки (Карелія). 9 жовтня 1937 р. «справа Зерова» була переглянута особливою трійкою УНКВС. М. Зеров був засуджений до розстрілу і страчений 3 листопада 1937 р. у с. Сандармох (за офіційними даними, помер власною смертю 13 жовтня 1941 р. у таборі на Колимі).

Інформацію підготував науковий співробітник відділу використання інформації документів, канд. іст. наук Ігор Резнік25 Липня

День інформації. Нові надходження до Довідково- інформаційного фонду ЦДАМЛМ України

25 липня 2018 року в Центральному держаному архіві-музеї літератури і мистецтва України відбувся День інформації.

Зі вступним словом до присутніх звернулася заступник директора-головний зберігач фондів Малярчук Т.М.

Детальніше

Завідувач сектору зберігання друкованих видань відділу забезпечення збереженості документів Алєксєєнко О.С та провідний архівіст сектору зберігання друкованих видань відділу забезпечення збереженості документів Щукіна О.В. ознайомили присутніх із новими надходженнями довідково-інформаційного фонду (ДІФ), що надійшли до ЦДАМЛМ України за 2018 рік.

З початку року до ДІФ надійшло 134 примірники друкованих видань.

Перше надходження було від Дар’ї Добріян. Вона, як автор статей і коментарів, подарувала три книги про життя і творчість славетного українського художника Олександра Мурашка.

Неабияке зацікавлення виявили слухачі до книги «Бойчукізм. Проект «великого стилю». Виставка під такою назвою відбулася у «Мистецькому арсеналі» у грудні 2017 - січні 2018 років. У виданні представлена частина мистецької спадщини бойчукістів, яка зберігається у фондах нашої установи.

На церемонії відкриття міжархівної документально-художньої виставки до 100-річчя Олеся Гончара «Собор душі» наші фонди збагатилися виданнями ювіляра. На одному з них Ярема Гоян написав: «Центральному держаному архіву-музею літератури і мистецтва України – в День Світлої Пам’яті про незабутнього нашого Олеся Гончара».

Одне із останніх надходжень – це монографія користувача архівної інформації Єремєєвої Катерини «Бити сатирою: журнал «Перець» в соціокультурному середовищі Радянської України».

Колектив ЦДАМЛМ України висловлює подяку всім, хто долучився до поповнення фондів і сподівається на подальшу співпрацю.19 Липня

18 липня 2018 року в Центральному державному архіві – музеї літератури і мистецтва України відбувся семінар-практикум «Робота з документами особового походження: експертиза цінності, архівне описування».

У роботі семінару брали участь начальник відділу формування НАФ Рачковська О.З. начальник відділу довідкового апарату документів Ловчинська О.В. та молоді працівники ЦДАМЛМ України. Зі вступним словом виступила заступник директора – головний зберігач фондів Малярчук Т.М.

На семінарі були розглянуті питання експертизи цінності документів особового походження та їх архівного описування. Під час розгляду кожного питання учасники семінару активно дискутували та розглядали на практиці як проводиться експертиза цінності документів особового походження під час укладання актів приймання-передавання на постійне зберігання та складання описів справ постійного зберігання.


16 Липня

Фонд театрознавця Лабінського Миколи Гнатовича продовжує поповнюватись архівними матеріалами.

Лабінський М.Г. передав до Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України на постійне зберігання переважно архівні документи про життя і творчість Леся Курбаса, серед яких варто відзначити «Матеріали до хронології життя і творчої діяльності О.С. Курбаса» .

Надзвичайно цікавими є передані Лабінським М.Г. велика кількість фото діячів культури і мистецтва України і ми назвемо тільки деяких з них: композиторів: О.Білаша, М.Дремлюги, В.Губаренка, А.Караманова, П.Майбороди, Л.Ревуцького, А.Штогаренка, Є.Станковича ; диригентів: С.Турчака, В.Іконника; співаків: А.Солов’яненка, Р.Майбороди, Є.Чавдар, І.Козловського, Н.Матвієнко, «Тріо сестер Байко», Назарія Яремчука, М.Шопші; акторів: Н.Ужвій, А.Харитонова; письменників: В.Сосюри, В.Канівця, І.Світличного, І.Ле; літературознавця Р.Рахманного; художника-графіка О.Івахненка; живописця і майстра декоративного мистецтва Л.Семикіної.

Колектив ЦДАМЛМ України висловлює надію, що фонд Лабінського М.Г. буде і надалі поповнюватись надзвичайно цікавими архівними документами про життя і творчість видатних митців.

Миколі Гнатовичу бажаємо міцного здоров’я та дякуємо за вагомий вклад в благородну справу по збереженню Національного архівного фонду України.
Мова сайту:Цифровий архів ЦДАМЛМ України